Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjerringtips, noen?


Vala

Recommended Posts

Altså, følgende utfordring (les:problem) har meldt seg.

På badet har jeg liggende to sånne runde badegulvsmatter fra Ikea med "antiskli" eller "jeg ligger der du legger meg" feste under (lateks visstnok, matten er av merket "Saxån Bomull" slik at dere vet om det liksom *ler*)

Så, her er cluet.. dette materialet som da skal sørge for at det ikke sklir eller flytter seg, har satt seg fast i gulvet! Gulvet er (antar jeg ;P) laminat med eh.. mønster i? Altså, det er ikke plant på noe måte, men har mønster ja.. Og dermed kan jeg ikke ta en kniv eller noe å skrape det av.

SÅ, hva egner seg til fjerning av dette? Jeg nekter nemlig å trekke av mattene (hehe, det morsomste er jo at fibrene fra matten henger bedre fast i dette belegget enn i selve matten.. den "bad hair" dagen på gulvet :P) FØR jeg vet at jeg har det jeg kan tenkes å trenge til selve fjerningen.

Følgende har jeg vurdert:

Plasterfjerner (sinnsykt dyrt dah, men gjør det jobben, så kjøper jeg inn gjerne to liter om det er nødvendig)

Rød sprit

White Sprit...

Er det noen flere ideer til hva som kan løsne jævelskapen, eller må jeg legge den nye matten over og bare late som om jeg ikke har sett dette?

:huh::)

Takker og bukker på forhånd for alle ideer og tips!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Aceton kanskje? Pass på at du ikke bruker noe som er så sterkt at det ødelegger gulvbelegget da. Vet ikke hvordan aceton er på gulvbelegg, men det kan jo prøves...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, hadde håpet på noe helt nytt noe jeg da. Noe ala salpetersyre eller noe.. Den var kanskje litt drøy, men jeg orker ikke tanken på at jeg står der med plasterfjerner, aceton, rød sprit og white sprit og så vil ikke det rikke seg...

*sukk*

Men takker og bukker til de av dere som hadde noe til meg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Hmm, hadde håpet på noe helt nytt noe jeg da.

Nytt gulvbelegg? Rive bort hele dritten og legge nytt? Siden du håpet på noe helt nytt mener jeg :) . Nei, jeg kan nok ikke hjelpe deg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veit ikke om jeg helt skjønner problemet ditt jeg....?

Sitter det igjen rester fra disse mattene, eller sitter hele matta fast liksom ("bunnen" blir igjen hvis du drar den av....?)

Først når jeg leste det, tenkte jeg bare at det satt igjen rester, men når jeg leste det på nytt, kom jeg i tanker om at hele matta faktisk fremdeles ligger på gulvet... ? :)

Men, tilbake til saken; sitter det kun igjen rester, ville jeg dynket det med såpe, feks jif, ajax e.l og latt det stå litt og forsøkt å gni det vekk etterpå...

Sitter hele matta igjen, ville jeg kanskje testet ut hårføner eller noe annet som kan varme det litt. Det løsner i hvert fall gulvlim fra tregulv.... ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nytt gulvbelegg? Rive bort hele dritten og legge nytt? Siden du håpet på noe helt nytt mener jeg :P . Nei, jeg kan nok ikke hjelpe deg.

Hm, hvis du har noen penger, så kan du selvfølgelig hjelpe meg slik at jeg kan rive vekk hele skiten :P

ZALO- prøv zalo

Zalo... Har ikke falt meg inn, seriøst? Dette er jo klissete gugge.. ikke fett liksom.. Men, alle monner drar, og det skader iallefall ikke å prøve det også!

Veit ikke om jeg helt skjønner problemet ditt jeg....?

Sitter det igjen rester fra disse mattene, eller sitter hele matta fast liksom ("bunnen" blir igjen hvis du drar den av....?)

Først når jeg leste det, tenkte jeg bare at det satt igjen rester, men når jeg leste det på nytt, kom jeg i tanker om at hele matta faktisk fremdeles ligger på gulvet... ? :)

Men, tilbake til saken; sitter det kun igjen rester, ville jeg dynket det med såpe, feks jif, ajax e.l og latt det stå litt og forsøkt å gni det vekk etterpå...

Sitter hele matta igjen, ville jeg kanskje testet ut hårføner eller noe annet som kan varme det litt. Det løsner i hvert fall gulvlim fra tregulv.... ?

Mm... for å si det slik, jeg har jo ikke dratt det av i sin helhet enda, da ville det vært rimelig ekkelt å bevege seg på badet nå... Men altså, de gangene jeg har "løftet" forsiktig på matten, så sitter mesteparten av "bunnen" igjen, med noen sjarmerende "duster" fra selve matten.. ser helt sykt ut! Hadde jeg hatt varmekabler eller noe i badegulvet så hadde jeg skjønt at det skjedde... Men siden jeg ikke har det, så fatter jeg ikke at det sitter som "støpt" :);) Jeg er ikke sååå tung liksom :P

Dersom matta sitter igjen og du vil prøve på noe nytt, kan du jo bare kjøpe flere matter og klippe og lime rundt - vips så har du et helt nytt vegg-til-vegg teppe i knæsje farger! ;)

Takk til deg dah.. bare morer deg du, hihi... vel, det er definitivt en løsning det også, men relativt upraktisk (for ikke å snakke om hvor psykedelisk det ville bli mtp fargevalget som allerede er der og som da måtte "følges" med de nye ;):P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fidelio har et poeng her faktisk. Ta bilder av dette i tilfelle du ødelegger gulvbelegget når du skal fjerne matta. Ring gjerne Ikea kundeservice og si hva som har skjedd og spør hvordan du skal løse dette. Følger du deres råd, får ødelagt gulvet og har dokumentert prosessen så har du faktisk krav på nytt gulv tror jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fidelio har et poeng her faktisk. Ta bilder av dette i tilfelle du ødelegger gulvbelegget når du skal fjerne matta. Ring gjerne Ikea kundeservice og si hva som har skjedd og spør hvordan du skal løse dette. Følger du deres råd, får ødelagt gulvet og har dokumentert prosessen så har du faktisk krav på nytt gulv tror jeg.

Oi, jeg har ikke tenkt så langt engang jeg! Men takker og bukker for dette, her skal det dokumenteres :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...