Gå til innhold
Hundesonen.no

Kanin på 8 år


Marthe

Recommended Posts

Jeg har en kanin på ca 8 år. Jeg lurer bare litt på om det er noe jeg bør gjøre? Ta henne med til dyrlegen for noen sjekker? Har hatt mange kaniner før, men de har aldri blitt så gamle. Så nå vil jeg bare være på den sikre siden :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tjaa, det skader jo aldri med en liten helsesjekk da. Men med mindre du ikke ser noen forandring i kaninens væremåte og lignende, så er det strengt tatt ikke nødvendig. Men som sagt så skader det overhodet ikke å ta en sjekk for å se om alt er i orden! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med mindre du ser noen forandringer i kaninens oppførsel eller helsetilstand så trenger du nok ikke å dra til veterinæren. Kaninen vil kanskje bare synes at det er stressende. Ville bare passet på at den får nok mosjon og variert kost(og mye høy for tennenes skyld :) ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg tror hun har det godt.. Hun har bur på 9 kvadrat meter, og ute gård som hun er i om dagen. Så trim får hun. Jeg har ikke merket mye på henne. Eneste er at hun har litt dårligere hørsel nå, men det skulle jo bare mangle.

Var bare en ting som gjorde meg litt bekymret. Jeg leste en plass at kaniner skjuler at de har vondt/er syke. Slik at ikke rovdyrene skal merke at de er svake. Mi lever jo med to rovdyr hele tiden (hun godtar de).. Så jeg er litt bekymret for det :rolleyes: Er det noen som vet om dette er sant? :)

Er ganske hønemor :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Var bare en ting som gjorde meg litt bekymret. Jeg leste en plass at kaniner skjuler at de har vondt/er syke. Slik at ikke rovdyrene skal merke at de er svake. Mi lever jo med to rovdyr hele tiden (hun godtar de).. Så jeg er litt bekymret for det :rolleyes: Er det noen som vet om dette er sant? :)

Er ganske hønemor :)

Ja, det stemmer nok. Kaniner, som de fleste andre byttedyr, skjuler i det lengste at de er syke/har smerter. Det er medfødt og naturlig, men det gjør nok ikke noen forskjell selv om du har to hunder. Kaninen din er nok likevel sannsynligvis sunn og frisk, i hvert fall for alderen, og selv om du tar den til en sjekk er det slett ikke sikkert at de finner noe. Du får nok bare slappe av og fortsette å stelle kaninen din fint ;) Ting du kan følge med på er jo om øynene er friske, at nesen ikke renner, normal avføring, normale tenner osv. Kanskje er du så heldig at du har kaninen i enda noen år! ;)

Min eldste kanin er nå 6 år, en riktig godgutt. Faren hans døde akkurat, ble 10 år gammel, så jeg håper å ha ham en stund til! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får håpe du du er så heldig at du får ha han i noen år til enda. :)

Jeg var så heldig at jeg fikk ha min forrige i nesten 11 år. :)

Ja, hun er enda frisk og rask. Så jeg håper på det. Tenkte egentlig på å få en til slik at hun hadde selskap. Men jeg orker ikke tanken på å ha kanin i 10 år til. Da er jeg jo langt oppi 20 årene :rolleyes: Er kanskje ikke like kjekt da ;) Hun jeg har nå har jeg jo hatt siden jeg selv var 8 år. Så jeg har jo blitt veldig glad i henne ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en kanin på ca 8 år. Jeg lurer bare litt på om det er noe jeg bør gjøre? Ta henne med til dyrlegen for noen sjekker? Har hatt mange kaniner før, men de har aldri blitt så gamle. Så nå vil jeg bare være på den sikre siden :)

Crizpo:

Kaniner har jo egentlig en levealder på 8-12 år med riktig fôr og pleie. Så lenge kaninen virer frisk og rask så er det vel ingen grunn til å ta den med til vetrinær, men som tidligere nevnt i tråden så skader det jo aldri å ta en helsesjekk.

Generelt:

Som sagt kan kaninen leve like lenge som en hund eller katt. Likevel er det mange som ikke vet dette og jeg har møtt en del kanineiere som har sagt sånn som "det er jo så greit med kaniner, de lever jo bare i et par år, grei underholdning for ungene". Ofte så er det sånn at kaninen blir så vanskjøttet eller feilfôret at de dør tidlig av det, eller så er det sånn at folk sier "nå er kaninen så gammel og sliten at nå må den dø", enten det er naboen som skyter den eller det er vetrinæren som avliver den. Er bare så lei av slike vettløse/kunnskapsløse mennesker :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...