Gå til innhold
Hundesonen.no

Folk i utlandet.


Ulvinne

Recommended Posts

Ja, jeg har lurt litt på det der, man hører jo en del om hva slags kvinnesyn muslimene har, og det er jo ikke akkurat det samme om vi har.

Tvangsekteskap osv hører man jo også en del om.

Men, jeg leste en bok her, som het Prinsessen, hun og familien var muslimer. Og selv om det utenpå var snakk om at kvinner ikke var så mye verdt var det visst ikke slik inad i familien.

Jeg er nysgjerrig på andre mennsker, og andres livssyn. Annet enn det man hele tiden hører på nyhetene..

Jeg er faktisk så nysgjerrig at enkelte tror jeg er rasist. :)

Noen som har noe info og komme med? Alle land er egentlig intressange.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok jeg kan prøve å svare deg. tyrkia hadde makten i ungarn i nesten tusen år. Så disse landene har velig mye felles kultur selv om religionen dems er helt forskjellig. Ungarn er katolikker mens tyrkia er muslimer.

Ellers er både maten og kulturen veldig lik. Språket har stor inflytelse på hverandre og mange ord er det samme. Når jeg vari tyrkia trodde alle at jeg var guide for de norske turistene for jeg ser veldig tyrkisk ut :)

Gjennom oppveksten var mine beste venner fra tyrkia og jeg var veldig mange ganger hos dem og jeg hadde tyrkisk kjæreste. Så jeg ar lit peiling på kulturen deres også. I tyrkia har moren veldig stor respekt i familien. Mye større en moren har her i morge. det blir ikke snakket noe stygt om henne ikke snakket til henne stygt. Og hun blir rett og slett forgudet. Dette stemmer sikkert ikke helt med det dere har hørt men sånn er det. Familiens overhode er faren det vil si at han rodfører seg med mor og faren viser deres FELLES bestemmelse utad til de andre slik at kvinnen ikke trenger å bli brydd med det. Så det er omtrent det jeg kan om tyrkia. Og jeg vet ikke om dere vet det men på tyrkiske universiteter er det forbutt å bruke skaut. Skaut i alle måter er forbudt. Det vil si det er forbutt for kvinner å dekke til håret deres!

I Ungarn er det veldig likt. Innad i familien er det moren som er skjefen mens faren viser det utad. I ungarn er den største stoltheten til en mann at han kan forsørge familien slik at kvinnen ikke trenger å jobbe kun i hjemmet.

Dettte er veldig viktig i det ungarske sammfunnet. Ellers er mennesker veldig temperaments fylle i ungarn. Det største absolutt største feilen en kann gjøre er å si noe stygt eller negativt om moren til en mann da vanker det bank uansett! Det er veldig stor respekt for de som er eldre og for de som er ver deg i rangstigen. Du sier feks ikke du til skjefen din men de. du bruker høfflighets formen til alle som er eldre n deg eller over rangstigen en deg. Respekt har veldig stor betydning både innad i familien og til folk utenifra. et barn har ikke lov til å være frekk mot foreldrene sine eller mot lærer eller annet form for autoritets person.

Bare spørr om det er noe du lurer på jeg kunne ha skreve en helt roman om forskellen på de landene og norge. Spsielt siden jeg hat studert sosial antropologi på uio. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar! Det var vel litt sånn je hadde sett for meg at det var, men er jo gøy og få det bekreftet.:)

Jeg er som sagt ikke rasist i det hele tatt, men man hører jo så mye via media blandt annet og mn blir jo litt skeptisk. Slik som syrekasting har jeg hørt en del om, hvis kona for eksempel så mye som har sett på en annen mann osv så kan mannen gjøre slike ting med henne?

Men det er kanskje pakistan når jeg tenker meg om?

For slike ting skal jeg være ærlig og si at jeg tenker på, selv om jeg ikke liker det, antakelig er det media som har gjort det værre enn det er men jeg lurer likevel...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...