Gå til innhold
Hundesonen.no

avlivning av valper med feil bitt


Fillerya

Recommended Posts

En oppdretter jeg vet om avliver valper som ikke har korrekt bitt. Er dette vanlig? Selv om en hund har overbitt eller underbitt kan de jo bli flotte familiehunder uansett. De fleste som kjøper hund ønsker seg familiehund og de færreste blir utstillingshunder uansett.

Hva er argumentet for å avlive en hund bare fordi den har feil bitt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er nok ikke så veldig vanlig, men vi hadde nok neppe hørt så mye om det dersom det var vanlig uansett. Ikke mange år siden noen oppdrettere jeg vet om avlivet en hel haug med valper av rasen rhodesian ridgeback grunnet feil i den pelsstripen på ryggen som skal vokse motsatt vei i forhold til resten av hårene...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De får jo halv pris på dem uansett, vel... så det høres vel litt pussig ut? Særlig siden bittfeil ikke blir oppdaget umiddelbart etter fødsel... så er det store valper som avlives liksom?

Det kan være noen årsaker jeg kan tenke meg; at bittet er blitt så hinsides at det vil gi hunden problemer dersom den ikke opereres, at oppdretter er så ærekjær at hun ikke vil risikere at de brukes i avl av noen som ser vekk fra avlsanbefalinger (slik tilfellet vel var på RR) og ikke vil ha sitt navn involvert (kunne jo selge dem uten papirer da), eller kanskje... rett og slett ikke får solgt dem.

Noen ganger har fargefeil og andre ting som sees med en gang vært brukt som utvelgelse hvis kullene har vært så store at noen valper må vekk uansett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå var Buffy av de hundene som fikk problemer med tanke på overbittet sitt, og det ble ikke så mye bedre da veterinæren gjorde en liten feil... Men etter 2 år med problemer, så ble etterhvert hjørnetennene hennes trukket, og det var aldri noe problem igjen. Så uansett om det er blitt problemer pga overbitt/underbitt, så er det ikke noen grunn til å avlive hunden. Trekk tennene og bli kvitt problemet liksom.

Så, eneste grunnen JEG kan se til at folk avliver valper med bittfeil er at de ikke vil ha det på seg at hundene de selv har kan gi hunder med bittfeil...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med "nesten leveringsklare valper" regner jeg med du mener valper i 6-7 ukers alder, og det synes jeg er horribelt! Bittet kan justere seg helt til valpen er ferdig vokst i kjeven. Spesielt på Westier kan det se håpløst ut i perioder, fordi overkjeven og underkjeven vokser helt uavhengig av hverandre. Jeg har sett så mye som 2 cm overbitt som har rettet seg innen valpen ble utvokst. I løpet av Alex første 4 måneder var han først overbitt, så underbitt, så perfekt, så overbitt, så perfekt igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Godt å høre at dette ikke er normalt. Jeg hadde ikke hatt hjerte til å avlive en nesten leveringklar valp pga av feil tannstilling. Mulig det er buisness og sitt gode navn og rykte som står på spill.

Tror nokk at det er en oppdretter som er redd for ryktet sitt der ja.

Selv har jeg vaksinert valper på 8 uker hos dyrelegen og fått litt feilt bitt på alle sammen, men ved 12ukers alder så hadde alle valpene perfekt bitt, så det kunne ikke falt meg inn å avlive pågrunn av en bagatell.

Som dyrelegen vår sa bittet kan forandre seg helt til valpen er voksen det.

Kjenner noen som kjøpte valp som hadde perfekt bitt, men nå som hunden er voksen så er det ikke det lengre. Så de mistet på en måte en veldig god utstillingshund bare pågrunn av at hundene hadde skjevt bitt på den ene siden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det har jeg ikke tenkt på, men jeg tror du har rett i at folk har blitt skjøre etter noen tiår med kontorarbeid. Hundene Bamse og Bob ble dømt til døden for å ha hoppet opp på folk og laget risp med en klo. Luna og Luk lagde blåmerker, Luk er avlivet og eier til Luna kjemper videre for henne, saken skal til lagmannsretten etter dom i tingretten hvor Luna ble dømt til avliving etter et lite blåmerke oppdaget to dager etter Luna var i nærheten av mannen. Folk har blitt pyser og hundene avlives av dem som skal forvalte loven men selv bryter den for å tilfredsstille anmelder, med en dose maktmisbruk inkludert i avgjørelsene. Hunder har lite rettsvern og når det lille som er blir oversett er det farlig å være hundeeier, det koster flere hundre tusen kroner å føre en sak gjennom rettssystemet og utfallet er mer som russisk rulett enn at man er sikret en riktig dom basert på det som virkelig skjedde.
    • En skulle tro det ville være nødvendig at hunden påførte en faktisk skade langt verre enn et blåmerke for å bli begjært avlivet. Det burde holde med en bot til hundeeier for å ikke ha kontroll på den.  Spesielt når det kommer til "bitt" er det for lav terskel. Et "bitt" er jo ikke et bitt. En hund kan klype med kontrollert styrke som et avstandsskapende signal uten å å påføre skader. Det tilsvarer å dytte bort en innpåsliten person som ikke respekterer verbal kommunikasjon om intimsoner. Hunden har ikke hender og bruker munnen istedenfor. Midlertidige fordypninger i huden og eventuelt bloduttredelser ved skjøre blodkar etter ett sånt klyp er ikke for skade å regne i mine øyne. Hvor skjøre har folk blitt? Noen tiår med kontorarbeid og folk synes et udramatisk blåmerke er en skade? Rifter i klær fra å ha hoppet opp for å hilse? Bot og erstatning.  Å avlive en hund for sånne småting er som å gi mennesker 21 år for en bitchslap. Hunder er en så integrert del av kulturen vår at hunders kroppsspråk og adferd er naturlig å legge inn i læreplanen i grunnskolen, så tidlig som mulig. Hvorfor lærer ikke barn hundens språk og adferd på skolen? ..så har de det med seg i voksenlivet og slipper være hysterisk redde.   
    • When Dickhead Awakes  Kapittel 1 Planen var å vente til milepælen 'løfter beinet for å tisse' før neste entry. En annen milepæl fikk æren av å utløse trangen til terapeutisk hamring på tastaturet istedenfor. Sir Edeward har blitt mer og mer Eddie lately. Han enten hører ikke, eller later som han ikke hører, eller gjør et poeng av å ignorere. At hunder bare er distre og ikke også med overlegg tester grenser i puberteten er en myte. Han er distre, no doubt, men han tester også alle grenser han kjenner for tiden. Dette har pågått en stund og er ingen overraskelse. Hva som kom mer uforutsett, på tross av samme erfaring fra tidligere hund, var at han plutselig tisset inne, to dager på rad. Rager 76 cm på manken og veier over 40 kg nå. Dette er i en helt annen liga enn valp som tisser inne.  Første tilfellet skjedde i går. Uheldig sammentreff mellom et massivt politioppbud utenfor pga en nabos mystiske og bekymringsverdige forsvinning, og Edes wake from sleep og potty time. Ikke en passende situasjon å ta ham med ut i, men må man så må man.  Mens jeg tar på ham selen og han er supergira på å ut for å inspisere den uventede og uvanlige situasjonen han hører på utsiden, med banking og rop og prat i en emosjonell tone som ikke helt stemmer med de menneskelige interaksjonene han kjenner fra før, så velger han å bare tisse rett på gulvet ^^ Antakelig en kombinasjon av å ikke ha lyst til å sette seg ned sårbar og tisse foran masse fremmede i en sånn stemning, og en helmax plan om å ha gjort unna det ærendet der først, så han var klar til enhver action som potensielt kunne skje utenfor den døren.  Det å miste turen ut fordi han fjernet motivet, medførte emo og pønkråkk vokal sutring, langt fra den myke Eddie Vedder vokalen jeg håper han modner til med tiden.  Så skjedde det igjen i dag. Han så utover territoriet sitt gjennom vinduet, og markerte det på sengen inne -_- Mens vaskemaskinen går for fullt, og jeg er takknemlig for at den finnes og virker, så trøster jeg meg med at dette er en fase. Pubertal tissing inne har skjedd før, og det gikk fort over igjen.  Om naboen blir funnet, og i hvilken tilstand, det er en større bekymring. 
    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...