Gå til innhold
Hundesonen.no

Keisersnitt


fearplay

Recommended Posts

Guest Belgerpia

Jeg leste vel ett eller annet sted at 2 var maks - det var vel egentlig bare en anbefaling - men det handler vel litt om tispens ve og vel også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Man KAN jo selvsagt ta så mange keisersnitt som man "må".. Forsikringsselskaper har dog ofte en klausul på at de kun dekker dette en eller to ganger (og aldri på enkelte raser).

Om det er riktig å avle på en tispe som trenger keisersnitt for å få ut valpene er en helt annen diskusjon, selvsagt vurdert opp imot hvorfor man måtte gjøre det.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet at rettnings linjene for avl i boxer klubben er hvist tispa har hatt 2 keisersnitt skal hun ikke settes kull på igjen. Da blir det vel isåfall ikke godkjent i boxerklubben, om jeg har forstått det helt riktig. Har aldri hørt med en veterinær om dems mening. Vår boxer Buffy sin mor har hatt ett keisersnitt, i Buffy sitt kull var det 10 valper, dette var morens andre kull da måtte hun ta keisersnitt. Mens det første kullet med 9 valper gikk helt fint. Kommer vel veldig ann på størrelsen på kullene og størrelsene på valpene. Men vet om tisper som har tatt keisersnitt med små antall valper også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

er ikke det som med mennesker da 2 -3 keisersnitt så er det stopp?

det har jo noe med at hvis hunden blir åpnet for ofte så blir det vannskeligere å få lukket igjen ordentlig(tror jeg).

kanskje Aud som har mye erfaringer har svaret på dette? :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...