Gå til innhold
Hundesonen.no

Pomeranian


Jeampi

Recommended Posts

Jeg har da en pomeranian tispe og siden jeg ikke har lagt ut noe her om rasen så tenkte jeg at jeg kunne legge ut litt info :)

Rasebeskrivelse av pomeranian

Vekt: ca 1,5 – ca 3 kg

Størrelse: 18-22 cm

Aktivitetsbehov: Middels

Pels: Langhåret med rikelig underull

Pelsstell: Middels

Historie:

Pomeranian har sin opprinnelse fra den pommerske spisshunden, en variant som kom fra grenseområdene mellom Tyskland og Polen. Den pommerske spetsen hadde en mankehøyde på rundt 50 cm, altså betraktelig høyere enn våre dagers Pomeranian. Malerier fra 1700-tallet viser at den fantes i alle mulige farger, noe som våre Pomeranians har fått med seg. Selv om Pomeranian regnes for en tysk rase, var det engelskmennene som renavlet og videreutviklet rasen. Dronning Victoria må få æren av også å ha gjort denne rasen kjent og populær i England.

Med årene har størrelsen på rasen gått betraktelig ned. I dag skal en typisk pomeranian veie rundt 2 kg. Oppdretterne har også fremelsket en kraftigere pels, og selv om standarden tillater de fleste fargevarianter, er det ensfarget orange som er det vanligste.

Til vårt land kom pomeranian allerede før den andre verdenskrig, og den har faktisk vært her siden. De siste årene har rasen økt i popularitet, men fortsatt er den relativt fåtallig. Kullene er små, en til to valper er normalt. For øvrig er rasen svært så sunn. At en pomeranian når en såpass høy alder som 14-15 år er ikke uvanlig.

Gemytt:

Pomeranianen skal være oppmerksom,livlig og hengiven ovenfor sin eier.

Meget lærevillig og lett å oppdra.

De er reservert ovenfor fremmede men skal på ingen måter være aggressive eller engstelige.

Utsagnet ”Liten men tøff” passer denne rasen svært godt.

Det er en svært robust rase som på grunn av sin tykke pels tåler allslags vær.

De har en svært høy levealder.

Det er en aktiv rase som er livlig både innen og utendørs.

Rasen kan ha lett for å bli noe ”løsmunnet” men dette går an å venne av hunden hvis man er konsekvent fra den er liten.

På grunn av sin lille størrelse kan hunden bli reservert ovenfor barn og man skal alltid passe på. Ikke la barn løfte og bære hunden som de vil, ettersom at hunden lett kan knekke en fot hvis den faller.

Pomeranian går fint sammen med andre dyr hvis de vokser opp sammen.

Utseende:

Rasen virker svært tiltrekkende på grunn av sin vakre pels, som på grunn av den rike underullen står rett ut fra kroppen. Spesielt påfallende er den manlignende kraven rundt halsen og den buskete halsen som bæres kjekt over ryggen. De reveaktige hodet med de kvikke øynene, og de spisse små tettstillte ørene gir rasen sitt karakteristiske kjekke utrykk.

Nesebrusken skal være sort (brun på brune hunder) og snutepartiet skal ikke være for langt, verken grovt eller snipete men i proporsjon med skallen.

Leppene skal være godt sluttede uten folder med munnviken, og skal være hel sort (mørkebrun hos brune hunder)

Øynene skal være middels store og mandel formede,lett skråstillte, mørke. Sort øyelokksrand hos alle fargevarianter men mørkebrun hos brune hunder.

Potene skal være så små som mulig, runde og sluttede, såkalte kattepoter. Klør og tredeputer skal være sort hos alle fargevarianter, dog mørkebrun hos brune hunder.

Ryggen skal være kort og rett med den buskete halen som tildels dekker halen og avrunder siluetten.

Baklemmene skal være medet muskuløse med kraftige bukser ned til haseleddet.

Bevegelsene skal være flytende og spenstige med godt fraspark.

Pelsen er i dobbelt hårlag med lange rette utstående dekkhår og kort, tett, vattlignende underull. Pelsen skal ikke være kruset,ragget eller bølget og skal ikke ha skill langs ryggen.

Diskvalifiserende feil på utstilling:-Ikke lukket fontanell

-over eller underbitt

-innrullede eller løse, og hengede nedre øyelokk

-Kippører

-Tydelige hvite flekker på ikke hvite hunder

-Aggresivitet

-Mangel på testikkel

Pelsstell:

Pelsen er kraftig og stri, og krever en del stell for å holdes i orden.

Den bør børstes skikkelig minst en gang i uken. Begynn ved ørene,

og børst mot hårene helt ned til halen.

Halen børstes grundig, og eventuelle floker fjernes. Når hunden røyter,

kreves det at du er nøye med å fjerne døde hår.

Den skal ikke bades for ofte, det kan ødelegge pelskvaliteten.

Et bad hver tredje måned, og når hunden røyter, er tilstrekkelig.

Pelsen skal være klippet i form som en ”ball”

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer helt an på hvilke oppdretter du skal ha fra om de har lange lister eller ikke.

Noen opererer ikke med lister men velger person utfra hvem valpen vil passe best med. Mens andre har lister. Du må nesten kontakte den oppdretteren du ønsker valp fra og høre :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer helt an på hvilke oppdretter du skal ha fra om de har lange lister eller ikke.

Noen opererer ikke med lister men velger person utfra hvem valpen vil passe best med. Mens andre har lister. Du må nesten kontakte den oppdretteren du ønsker valp fra og høre :D

skal si det til henne, ;) men hun har lite peiling liksom.. så trur kanskje det blir meg som tar kontakt for henne :P noen du vil anbefale?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ååå, jeg elsker pommer :P

De er så nydelig og søte.

Har litt lyst på en slik liten rakker :P

Hermer du??

Det var den rasen jeg skulle ha!...før allergien tok meg :P

Hadde funnet 3 oppdrettere jeg kunne tenke meg pomme fra før jeg måtte endre kurs.

Er femdeles STOR fan av rasen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hermer du??

Det var den rasen jeg skulle ha!...før allergien tok meg :P

Hadde funnet 3 oppdrettere jeg kunne tenke meg pomme fra før jeg måtte endre kurs.

Er femdeles STOR fan av rasen :)

Hehe, stilig :o

Men når du sier det nå, så mener jeg å huske at du liker dem godt ja :P

Jeg er også stor fan.

Og vet om en oppdretter som har meget fine hunder :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
    • Mitt forslag er å døyve smertene med en ny valp eller en voksen omplassering med en gang hun går, så slipper du ha det helt ****** alene. Jeg har prøvd begge deler. Det var mye bedre for meg å ha fokus på ny hund med en gang enn å få tid til å savne. De er jo alltid der i minnene og en savner dem, men en ny som krever oppmerksomheten tar den verste brodden ut av smertene. Personlig kunne jeg aldri hatt en ny som liknet for mye. Det blir awkward for meg. Andre velger samme homogene rase om og om igjen. Jeg synes ihvertfall det er langt bedre å ha ny hund å ta meg av med en gang, enn å være uten i lengre tid.
    • Haha, kattejaging er nok ekstremt krevende. Men jeg var impornert over Grisha Stewart som fikk en jack russel til å ikke jage ekorn ved bruk av BAT (behaviour adjustment training, egentlig et litt teit navn på en metode siden mye trening er nettopp for å justere adferd, men det er nå det det heter). 
    • Han har helt rett! Når de er over 10 får de lov å gjøre som de vil! (I min bok)
    • Det er vanskelig å akseptere at de begynner å bli gamle. Det er mye mer vi kan gjøre for hundene nå enn de gjorde før i tiden, selv om jeg også synes det er urimelig å holde dem i live "så lenge som mulig" for egen del. Men så lenge vi faktisk kan lette livene deres i alderdommen så gjør vi jo helst det. Jeg antar at hun er fulgt opp og sjekket hos dyrlege siden hun går på rimadyl. Jeg er usikker på om det kan (eller bør) kombineres med librela eller andre smertestillende mot forkalkninger, så sjekk det. De siste årene hadde jeg månedlig fysioterapi for hundene, og kan anbefale det. En hundefysio kom hjem til oss og masserte og behandlet stivheter i kroppen, og hundene var betydelig bedre av det. 13 år er en anstendig alder, og jeg tenker nok at uansett alder så er det nok dessverre på tide å innstille seg på at hun ikke kommer til å leve evig.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...