Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva fórer du med og hva koster det?

Recommended Posts

hundematkost.thumb.PNG.5e4a43cd9e91d8ec33e50f72ef64983e.PNG

Pedigree og Friskies er med litt for moro skyld bare for å se prisforskjellen egentlig. Vi har heller ikke prøvd alle fôrtypene, men bruker mest Robur eller Acana, eventuelt kombinert med Provit frossenfôr.

  • Like 5

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Acana Classic Dog Praire Poultry. 829,- for 17kg - ca 48,80 kr/kg. Hun er 22kg og får 250g daglig. Altså ca 12,20kr pr dag, 370,- pr mnd, 4450,- pr år. Ser jo det blir penger av det, men synes det er rimelig for et fôr av OK kvalitet.

  • Like 1

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Akkurat nå, simira skrev:

hundematkost.thumb.PNG.5e4a43cd9e91d8ec33e50f72ef64983e.PNG

Pedigree og Friskies er med litt for moro skyld bare for å se prisforskjellen egentlig. Vi har heller ikke prøvd alle fôrtypene, men bruker mest Robur eller Acana, eventuelt kombinert med Provit frossenfôr.

Fin oversikt, men V&H kan en jo få mye billigere om en legger til rette for det. 50 kroner kiloet er jo idiotisk høyt sammenlignet med 13.25 - som er kilosprisen jeg betaler når jeg kjøper tyvekilosblokk. Så skjønner jeg at ikke alle har stor fryseplass, men femkilospølser er jo også billigere, og bør få plass i de flestes fryseboks. 

Jeg synes i hvert fall at forskjellen i kilosprisen på halvkilospølse og tyvekilosblokk er altfor stor til at jeg ikke tar den ti minutter lange jobben med å dele opp ei blokk i uka. 

  • Like 2

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Just now, SFX said:

Fin oversikt, men V&H kan en jo få mye billigere om en legger til rette for det. 50 kroner kiloet er jo idiotisk høyt sammenlignet med 13.25 - som er kilosprisen jeg betaler når jeg kjøper tyvekilosblokk. Så skjønner jeg at ikke alle har stor fryseplass, men femkilospølser er jo også billigere, og bør få plass i de flestes fryseboks. 

Jeg synes i hvert fall at forskjellen i kilosprisen på halvkilospølse og tyvekilosblokk er altfor stor til at jeg ikke tar den ti minutter lange jobben med å dele opp ei blokk i uka. 

Dette er prisen for kilospølser, som Dyresjappa har en god pris på når man kjøper 20 kg om gangen, etter at Vom satte opp prisene sine i fjor. Blokkene orker vi ikke å styre med. Men sjekket for å oppdatere prisene nå, de har gått ned litt igjen, 690 for 15 kg. Vi bruker mye mer enn 10 min på å tine, dele opp, porsjonere, fryse og rydde opp 20 kg blokk, så det betaler vi gladelig for så lenge vi bruker Vom.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Akkurat nå, simira skrev:

Dette er prisen for kilospølser, som Dyresjappa har en god pris på når man kjøper 20 kg om gangen, etter at Vom satte opp prisene sine i fjor. Blokkene orker vi ikke å styre med. Men sjekket for å oppdatere prisene nå, de har gått ned litt igjen, 690 for 15 kg. Vi bruker mye mer enn 10 min på å tine, dele opp, porsjonere, fryse og rydde opp 20 kg blokk, så det betaler vi gladelig for så lenge vi bruker Vom.

Selvfølgelig gjør enhver det som passer best for seg, sin lommebok, sin fryseboks og sin tidsplan. Men det blir likevel feil å framstille det som at kilosprisen på vom er fast, når den faktisk er veldig variabel. Om jeg hadde kjøpt pølser til den prisen du har i oversikten, ville jeg brukt 14.600 kroner i året. Med kilosprisen jeg får - i en vanlig hundebutikk, ved kun å kjøpe ei blokk, bruker jeg 3.869 i året. Det er nesten 11.000 kroner spart. Jeg setter ei blokk i kjøkkenvasken over natta, og deler opp i bokser dagen etter. Det tar ti minutter, kanskje 15 om det har vært ekstra kaldt på kjøkkenet, og jeg trenger vanligvis bare å gjøre det hver tiende dag. Det er verdt 11.000 kroner. Lett.

På samme måte som at en er prisbevisst i dagligvarebutikken og bruker apper og rabattkort for å spare 15 prosent på frukt og grønt, så har en også alternativ i hundematverdenen. Noen fôrprodusenter har 3 for 2-tilbud, noen butikker har hver åttende sekk gratis-klippekort, noen har oppdretteravtaler, og hundemat kommer i ulike størrelsesforpakninger - tørrfôr kan også kjøpes i enkilossekk, men jeg antar det ikke er den kilosprisen du har brukt i oversikten.

Jeg forstår at oversikten er tilrettelagt for dine private behov, men når den presenteres i et offentlig forum som dette så er det greit med en fotnote om hva som ligger til grunn for utregningen. 

  • Like 2

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Forumet fortsetter under annonsen

@SFX Du ville ikke spart noe på å kjøpe direkte fra v&h, de opprettholder de drøye prisene sine til privatkunder. Ved kjøp av 200 kg, koster blokkene 3000 + frakt...

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
9 minutes ago, SFX said:

Selvfølgelig gjør enhver det som passer best for seg, sin lommebok, sin fryseboks og sin tidsplan. Men det blir likevel feil å framstille det som at kilosprisen på vom er fast, når den faktisk er veldig variabel. Om jeg hadde kjøpt pølser til den prisen du har i oversikten, ville jeg brukt 14.600 kroner i året. Med kilosprisen jeg får - i en vanlig hundebutikk, ved kun å kjøpe ei blokk, bruker jeg 3.869 i året. Det er nesten 11.000 kroner spart. Jeg setter ei blokk i kjøkkenvasken over natta, og deler opp i bokser dagen etter. Det tar ti minutter, kanskje 15 om det har vært ekstra kaldt på kjøkkenet, og jeg trenger vanligvis bare å gjøre det hver tiende dag. Det er verdt 11.000 kroner. Lett.

På samme måte som at en er prisbevisst i dagligvarebutikken og bruker apper og rabattkort for å spare 15 prosent på frukt og grønt, så har en også alternativ i hundematverdenen. Noen fôrprodusenter har 3 for 2-tilbud, noen butikker har hver åttende sekk gratis-klippekort, noen har oppdretteravtaler, og hundemat kommer i ulike størrelsesforpakninger - tørrfôr kan også kjøpes i enkilossekk, men jeg antar det ikke er den kilosprisen du har brukt i oversikten.

Jeg forstår at oversikten er tilrettelagt for dine private behov, men når den presenteres i et offentlig forum som dette så er det greit med en fotnote om hva som ligger til grunn for utregningen. 

Som jeg sa innledningsvis så er dette prisene på de produktene VI kjøper/vurderer fra VÅR forhandler.Jeg kan selvfølgelig ikke stille noen garanti for at samtlige forhandlere i landet tar de samme prisene eller at alle andre velger de samme produktene, det må jo hver enkelt fnine ut av selv. Dette er så mye som JEG bruker på å fôre mine hunder, andre kan jeg ikke svare for. Poenget her var å vise frem utregningen min og priseksempler på det som det spørres etter i startinnlegget, hva de fôrene vi bruker her i huset koster å fôre med for oss.

Om vi velger å kjøpe 20-kilosblokker er kilosprisen ca halvparten, altså 20 i stedet for 46. For oss som halvfôrer på VOM i perioder så utgjør det veldig lite i forhold til arbeidet vi opplever det er med de store blokkene.

  • Like 2

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Fortsetter ot : Betaler 499,- for 9 kg VH - orker ikke svinn, SØL, tidsbruk og lukt fra blokker 🙈

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Da drar vi tilbake til tema. Ønsker dere at jeg skiller ut v&h prisdiskusjonen - send meg en pm

Moderator mushi

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Goldentispe ca 25 kg

 

Vom 100 g: Kjøper 0,5 kgspølser 25 kr, 25:5=5 kr dagen

Purenatural Sensitive Duck 200 g: 699 for 12 kg, 56 kr/kg. 1 kg:5=11,65 kr dagen

Så 16,65 kr dagen

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Her i huset forer vi i hovedsak med VoH, det går ca 80 kg i mnd. Betaler 390 pr 20 kg, så ca 1800 i mnd da. To av hundene får en del tørt i tillegg :) 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Fórer ca 50/50 på v&h med laks (145 kr pr 5 kg) og brit care med lam og ris (488 kr pr 12 kg).

 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Guest Jonna

Akkurat byttet for å få ett for med litt mer kalorier (fikk ikke tak på høyenergi av det han har gått på, også fikk vi tak på det jeg opprinnelig ville sette han på). Nå regner jeg på den dyreste hunden jeg har, 18kg (vil ha han opp på 19-20) og 18 mnd gammel gutteslamp som forbrenner mat som en vedovn:

Robur Active Performance 12 kg (33/20 1630 KJ pr 100 gram) 250 gram for dagen: kr 12,89 pr dag.                                           (noen ganger får han ett ekstra måltid om vi er veldig aktiv, da på ca 100 gram mer så det blir 350 gram for dagen)

Mush Vaisto Svart 10 kg, blokker (14/20,7 1028 KJ pr 246 gram) 246 gram for dagen: kr 11,97

 

Totalt: ca 25 kr dagen på den som spiser for øyeblikket alt det jeg klarer dytte i han. 

 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Jeg bruker Hills VetEssentials Canine Adult Mini (7kg sekker) og vom taste.

Hvis jeg regner fra fullpris blir det 5,8 kr dagen/176 kr måneden.

Men jeg kjøper ofte på tilbud og basert på de siste kjøpene ble det 2,9 kr dagen/88 kr måneden.

Veldig greit med mini-hund ser jeg :)

Mila veier 3,5 kg.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Jeg gidder liksom ikke å regne så nøye på sånt, men her går det vel sånn ca 12-15 kg tørrfôr på to hunder pr måned (hunder på hhv 40 og 32 kg). Pr tiden får hundene Brit Care Show Dog Champion med laks og sild - koster rundt 700 kr for 12 kg (litt avhengig av hvor man kjøper). 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
11 timer siden, Siri skrev:

Jeg gidder liksom ikke å regne så nøye på sånt, men her går det vel sånn ca 12-15 kg tørrfôr på to hunder pr måned (hunder på hhv 40 og 32 kg). Pr tiden får hundene Brit Care Show Dog Champion med laks og sild - koster rundt 700 kr for 12 kg (litt avhengig av hvor man kjøper). 

Oi, det var lite! Jeg fôrer på samme (pluss noe MUSH) og går vel ca en sekk på en måned på en hund på 25 kg. Og nå har han blitt så tynn at jeg måtte bestille en sekk med rc 4300 for å få han litt opp i vekt. Men er kjempefornøyd med Brit Care sånn ellers. :) 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Akkurat nå, Vilje skrev:

Oi, det var lite! Jeg fôrer på samme (pluss noe MUSH) og går vel ca en sekk på en måned på en hund på 25 kg. Og nå har han blitt så tynn at jeg måtte bestille en sekk med rc 4300 for å få han litt opp i vekt. Men er kjempefornøyd med Brit Care sånn ellers. :) 

Ja, de spiser meg ikke ut av huset akkurat :P Tror de utnytter fôret godt, for de er ikke engang tynne (men jeg skal vel ikke skryte på oss at vi er superdupertrimmere heller for tida). 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Her går det normalt 16-17 kg vom i mnd +/- litt avhengig av aktivitet. Det er 540 gram om dagen, 28 kg pr kg, så cirka 15-16 kr om dagen. 

Med mush spiser hun for 28 kr dagen cirka. 

Tørrfôr husker jeg ikke hva jeg brukte på Lita, men amerikaneren spiser 3 kg i måneden cirka av rc senior mini akkurat nå - så det er omtrent 67 kr kg.

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Har gått over til RC anallergenic. Det er dyrt og koster 100 kg per kg.. heldigvis er hun liten, så en 8 kg sekk varer i ca 2 mnd hvis hun spiser det hun skal hver dag. Så alt i alt er jo 400 kr/mnd ikke så ille :)

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Her fores det med vom og hundemat. Jeg kjøper pølsene på 500 g (er det vel), så får han en halv sånn hver dag. Fungerer helt ypperlig og jeg er superfornøyd med foret :D Han får noe middagsrester innimellom, hvis jeg vet han tåler det. Så får han kruskakli på toppen av vommen, sånn at det er lettere å få det ut på andre siden :) 

Betaler vel rundt 200,- for 10 sånne pølser på dyrebutikken :) Så han er ikke akkurat dyr i drift, når det kommer til mat :D 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Jeg kjøper 30stk 500g pølser med vom for rett under 500kr. Usikker hvor lenge de varer, både katter og hunder spiser det. Men hundene spiser ca 170g til dagen totalt. Kattene får bare en liten kladd for de har lyst på, de spiser tørrfôr gjennom hele dagen. 

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider

Jeg forer med Norwegian Polar hundemat. 450kr for 20kg blokk. Minuset er at man må ha fryseplass til det. Ellers er det av alt jeg har forsøkt det beste foret som eksisterer. Det lukter leverpostei, alle hunder jeg har vært borti som er småspist hiver det i seg som det var deres siste måltid, pelsen er blank og fin, fast og fin avføring, pene klør og en meget fornøyd hund. Anbefales på det sterkeste!

Del dette innlegget


Lenke til innlegg
Del på andre sider
Forumet fortsetter under annonsen

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå


  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    Ingen innloggede medlemmer aktive



×